Zauważyłem, że od jakiegoś czasu w internecie można znaleźć szeroką ofertę oprogramowań – w postaci Open Source, czyli platform otwartych, które można użytkować zupełnie bez żadnych opłat. Do tego typu platform zaliczają się również darmowe CMS’y, czyli systemy zarządzania treścią (czyli de facto strony www). Nie musisz zatem zlecać wykonania strony firmie bądź freelancerowi, aby posiadać własną oraz spersonalizowaną witrynę, która sprosta Twoim wymaganiom (nie rzadko zlecenie wykonania porządnej strony to koszt wielu tysięcy złotych). Darmowe systemy zarządzania treścią są dodatkowo zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych, co poprawia skuteczność „odnajdywania” Twoich materiałów w sieci. Te darmowe CMS’y są bardzo często modułowe (posiadają tzw. wtyczki). Oznacza to, że po instalacji będziesz mógł dodać do nich następne funkcjonalności, które sprawią, że Twoja strona stanie się bardziej atrakcyjna dla czytelników. Cały czas mówię enigmatycznie o jakichś CMS’ach, a one mają imiona! Teraz opowiem Wam o „grubych rybach” w internetach, czyli o WordPress, Drupal, Joomla ?

WordPress, Drupal, Joomla – porównanie

Jeżeli stajesz teraz przed wyborem między tymi CMS’ami, to się bardzo cieszę, bo najwidoczniej poszedłeś za moją radą, której udzieliłem Ci we wcześniejszym wpisie ? Dlaczego będę mówił o WordPress, Drupal, Joomla? Bo mówiąc wprost: są one lubiane przez internet. Nie tylko dlatego, że każdy z nich korzysta, ale dlatego że są darmowe, otwarte oraz dążą do perfekcji. Zapytasz się: „po co i dlaczego dążą do perfekcji?”, a ja odpowiem: dążą do perfekcji bo są bardzo często aktualizowane i doskonale wykorzystują pracę swoich użytkowników, którzy cały czas chcą aby ich treści były czytelne, piękne, wartościowe oraz… żeby trafiły do TOP10 na Googlu ? Przechodzimy teraz do meritum i wybieramy między: WordPress, Drupal, Joomla.

WordPress

Jest to zdecydowanie „najgrubsza ryba” – opanowała już przeszło 17 % INTERNETU! Hmm, coś w tym musi być, prawda? Już Ci mówię, dlaczego WordPress osiąga takie wyniki:

 1. Posiada najobszerniejszą bazę wtyczek oraz motywów (czyli „skórek”, definiujących końcowy wygląd strony)
 2. Gromadzi ogromną oraz żywą społeczność, chętną zarówno do rozwoju oraz pomocy innym
 3. Jest bardzo łatwa w instalacji na serwerze, personalizacji i prowadzeniu
 4. WordPress wykorzystują: Forbes, CNN

Wadą WordPressa może być to, że będzie on zależny od innych aplikacji (czasem płatnych), jeżeli będziemy chcieli tworzyć bardzo zaawansowane strony np. sklepy internetowe.

Drupal

Drupal to najstarszy CMS z tej wielkiej trójki i dlatego posiada bardzo obszerną dokumentację techniczna, pisaną już od dłuższego czasu (pierwsze wydanie w 2001 roku). Jest on również najmniej powszechny spośród wcześniej wymienionych. Przyjrzyjmy się jego głównym cechom:

 1. Społeczność – generalnie zaawansowani programiści
 2. Drupal posiada wiele wbudowanych już funkcjonalności
 3. Jest zdecydowanie najbardziej elastycznym CMS’em (spośród WordPress, Drupal, Joomla ) i jak mówią jego użytkownicy: „można z nim zrobić wszystko, jeżeli wie się co się robi”

Z uwagi na kompleksowość Drupal’a, często spotykam się ze stwierdzeniem, że jest to CMS dla znawców – po prostu nie jest  łatwy w obsłudze (może dlatego zajmuje „jedynie” 2% internetu :-P). Jeżeli po raz pierwszy wybierasz Drupal jako swój CMS to z pewnością będziesz miał wiele do nauki.

<a href="http://www pharmacie viagra.joomla.org/” target=”_blank”>Joomla

Zasila około 3% globalnego internetu i de facto jest najmłodszym CMS’em z wcześniej wymienionych. Mimo, że nie jest aż tak wymagający jak Drupal, to jednak trzeba włożyć trochę siły w opanowanie tego co oferuje.

 1. Bardzo dobry support
 2. Może być wykorzystany do tworzenia rozbudowanych i zaawansowanych stron
 3. Linux.com korzysta z Joomla

Jednym z minusów Joomli jest to, że nie posiada tak dużej bazy wtyczek i motywów oraz nie jest tak intuicyjny jak WordPress.

Co wybrać?

Wybieramy z zestawu: WordPress, Drupal, Joomla ? Teraz należy zadać sobie kilka pytań:

 • Czy chcę, aby strona była łatwa w zarządzaniu (oraz żebym mógł szybko ją modyfikować)?
 1. Tak
 2. Nie
 • Czy potrzebuję prostego i spójnego rozwiązania dla mojej strony / e-biznesu?
 1. Tak
 2. Nie
 • Czy jestem początkujący i zakładam swoją pierwszą stronę?
 1. Tak
 2. Nie

Jeżeli odpowiedziałeś „Tak” na wszystkie pytania, to proponuję abyś wybrał WordPress’a i rozpoczął przygodę z internetem. Jeżeli odpowiedziałeś „Nie” na każde z tych pytań … to właściwie nie czytasz tego, bo jesteś starym wyjadaczem z określonymi wymaganiami i dokładnie wiesz co robić ? Jeżeli odpowiadałeś „Tak/Nie” na te pytania to proponuję Ci wziąć pod rozwagę… nie wybieranie WordPress’a ? Wszystko teraz zależy od tego, jak bardzo zaawansowanej strony potrzebujesz (im bardziej rozbudowanej o ogromnych możliwościach, tym bardziej powinieneś przychylać się do Drupal’a). WordPress, Drupal, Joomla – wybór może okazać się nie taki prosty, co?

Jak widzisz, ja postawiłem na 100% przejrzystość tego serwisu i korzystam z darmowych motywów (niedługo pewnie zainwestuję w płatny motyw – w dedykowanym wpisie opowiem dlaczego tak robię). Mimo, że mam już doświadczenie w prowadzeniu stron internetowych, to właśnie kluczowe dla mnie było pytanie nr 2, na które odpowiedziałem pozytywnie. Spośród tych 3 graczy (WordPress, Drupal, Joomla) stawiam na WP!

Będę Ci wdzięczny, jeżeli podzielisz się tym artykułem ze znajomymi ? Może oni też muszą wybrać między jakimś CMS’em. Dzięki i do następnego przeczytania!

Published by Piotr Cichalewski

Jestem założycielem oraz redaktorem serwisu eprimer.pl. Swoją wiedzę zdobywam w praktyce i chcę, aby tak zostało. Jako że zajmuję się WordPress'em oraz reklamą od paru lat, dlatego postanowiłem założyć ten serwis, aby pomóc tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z internetem.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.