Na pewno, kiedy myślisz o biznesie w internecie zastanawiasz, czy nie spróbować swoich sił w sprzedaży Twoich produktów w sieci… a konkretniej w Twoim własnym sklepie internetowym. Wspominałem Ci już o założeniu swojej własnej strony internetowej, ale może stwierdziłeś, że to jednak za mało i potrzebujesz funkcjonalności jakie niesie ze sobą sklep internetowy. Jak założyć swój sklep internetowy? Jest to prostsze niż myślisz!

Jak założyć sklep internetowy?

Podobnie jak podczas wyboru CMS’a na stronę, tak w przypadku sklepów internetowych mamy dostęp do wielu istniejących rozwiązań. Oczywiście możemy zatrudnić freelancera bądź firmę do stworzenia wysoce rozbudowanego sklepu, ale dla całkiem dużej grupy osób będzie to za duży wydatek. Z resztą mówi się, aby „nie wyważać otwartych drzwi”, dlatego ja skupię się na opisie istniejących rozwiązań i ciekawych platform e-commerce, które możesz zainstalować (podobnie jak WordPress’a) na swoim serwerze.

1. Shopify

Jest to kanadyjska platforma e-commerce, która napędza ponad 70 000 sklepów na całym świecie. Platforma Shopify to kompleksowy system zaopatrzony w różnego rodzaju motywy, zoptymalizowany pod kątem SEO, zapewniający własny hosting… oraz płatny (ceny sięgają 200 dolarów+ ewentualne koszty związane z zakupem np. niestandardowego motywu sklepu). Zwracam też uwagę, że platforma nie jest w pełni przetłumaczona na język polski (obecnie kokpit w języku angielskim) – potrzebna może być translacja.

2. Magento

A właściwie Magento Community Edition, bo jest to system typu Open Source. Tak jest! Magento możesz zainstalować za darmo na swoim własnym serwerze i tworzyć… wiele sklepów w obrębie tej jednej aplikacji. Magento posiada wiele możliwości związanych z optymalizacją i SEO oraz jest bardzo elastyczne. Jest to rozbudowany system – początkujące osoby mogą mieć problem z szybkim zapoznaniem się z działaniem Magento – możliwa konieczność opłacenia firmy, która wdroży nasz projekt. Niewątpliwą zaletą Magento jest możliwość instalacji polskiego tłumaczenia.

3. PrestaShop

PrestaShop bez problemu można ściągnąć, zainstalować oraz używać w biznesie zupełnie za darmo. Podobnie jak w innych przypadkach mamy do wyboru wiele motywów wizualnych sklepu, ponad 300 funkcji sklepu. Dodatkowo platforma ta jest zdecydowanie łatwiejsza w zarządzaniu od Magento, co może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla osób zaczynających przygodę z e-commerce. Dodam jeszcze, że Presta jest przetłumaczona na język polski – wystarczy pobrać i zainstalować.

Jak założyć sklep internetowy? Odpowiedź jest prosta: wykorzystaj jeden z tych trzech wyżej opisanych systemów i załaduj na serwer. Jeżeli jesteś osobą rozpoczynająca zabawę w e-sklep, chcesz szybko się nauczyć obsługi platformy oraz mieć już gotowe polskie tłumaczenie, to wybierz PrestaShop. Jeżeli chcesz bardzo elastycznego serwisu oraz zaawansowanych możliwości wewnątrz e-sklepu, to wybierz Magento – pamiętaj, że ten system jest bardziej zaawansowany i możliwe że będziesz potrzebować, aby platforma została wdrożona przez zewnętrzną firmę.

A co jeżeli mam bloga i chciałbym wykorzystać go jako sklep internetowy? Oczywiście że się da! Ale o tym innym razem.

Published by Piotr Cichalewski

Jestem założycielem oraz redaktorem serwisu eprimer.pl. Swoją wiedzę zdobywam w praktyce i chcę, aby tak zostało. Jako że zajmuję się WordPress'em oraz reklamą od paru lat, dlatego postanowiłem założyć ten serwis, aby pomóc tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z internetem.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.