Backup WordPress’a – czyli jak zabezpieczyć treści bloga

0
1238
Backup WordPress'a

Backup to jedna z najlepszych metod zabezpieczenia treści przed nagłą utratą po ataku na stronę internetową. Regularny backuping strony to niezbędna rzecz dla każdego bloggera/webmastera. Wykonanie kopii zapasowej dla witryny w pewnych przypadkach może „uratować” jej zawartość po ataku, którego skutkiem jest przejęcie kontroli nad panelem administracyjnym przez niepowołane osoby / skrypty. W tym wpisie odniosę się do jednej z najpopularniejszych platform (nie tylko) do blogowania – porozmawiamy zatem o tym, jak wykonać backup WordPress’a :-).

Backup WordPress’a

Standardowo, w celu wykonania backupu wykorzystamy darmową wtyczkę. Updraft Plus Backup and Restoration to bardzo proste w konfiguracji narzędzie, które pozwoli na szybki backup Twojego motywu, wtyczek czy bazy danych. Wystarczy zainstalować i zaplanować wykonanie kopi bezpieczeństwa strony opartej o WordPress. Rozpoczynamy zatem od instalacji (link powyżej) i przechodzimy do ustawień.

1. Przejdź do Ustawienia -> Updraft Plus Backups i wykonaj swoją pierwszą kopię zapasową, klikając na przycisku Zrób kopię teraz (Zobacz poniższy obrazek). W takim wypadku kopia zapasowa utworzy się w odpowiednim katalogu na serwerze, gdzie zainstalowany jest Twój WordPress.

strona poczatkowa

2. Aby zapisać kopię bezpieczeństwa na zewnątrz (polecam Ci tę opcję, ponieważ kopia będzie odseparowana od Twojego serwera, co sprawi że będzie bardziej bezpieczna) przejdź do sekcji ustawień Kopiowanie Twojej kopii zapasowej do magazynu zdalnego. Dzięki Updraft Plus możesz zapisywać kopię na dyskach internetowych takich jak Google Drive lub Dropbox. W tym przypadku wykorzystałem Dropbox’a (musisz posiadać konto Dropbox) ponieważ integracja z wtyczką wymaga… 2 kliknięć :-). W ustawieniach, z menu rozwijanego wybierz Dropbox, zapisz ustawienia i kliknij w link autoryzacji (zobacz poniższy rysunek). Po chwili, w twoim bezpiecznym magazynie zdalnym, znajdzie się backup WordPress’a.

dropbox

3. Zaplanuj wykonywanie kopii! W ustawieniach możesz określić ile kopii ma być zapisywanych oraz kiedy wtyczka ma je wykonać. Jak ustawisz wysyłanie backupu do magazynu zdalnego, to w zaplanowanym dniu, wtyczka automatycznie wyśle wszystkie dane. Nie będziesz się o nic musiał martwić 🙂

planowanie

4. W razie konieczności możesz odtworzyć swoją kopię zapasową za pomocą Updraft Plus. Wejdź w Istniejące kopie zapasowe i kliknij Przywróć obok kopii, do której chcesz powrócić. Uwaga zmiany są nieodwracalne!

przywracanie

Widzisz? Backup WordPress’a nie jest taki trudny! Kiedy jeszcze przyda Ci się Updraft? W momencie, gdy postanowisz zmienić dostawcę hostingu i będziesz przenosił stronę na inne serwery, to nie zapomnij wykonać kopii zapasowej. W nowej instalacji WordPress’a (już na nowym serwerze) zainstaluj Updraft’a i wczytaj kopię zapasową – zaoszczędzisz wiele czasu na manualnym przenoszeniu zawartości na nowy serwer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.